Potápění Sharm el Sheikh

Rozvoj turistického ruchu začal v oblasti Sharm el Sheikhu mnohem později než v Hurghadě, tudíž zde nalezneme mnohem zachovalejší korálové útesy i bohatší podmořský život. Tato oblast patří mezi nejvyhledávanější potápěčské lokality na světě. K zajímavým destinacím patří útesy v okolí Ras Mohamed a v Tiranské úžině, vraky lodí Thistlegorm a Dunraven, jenž se nacházejí v ústí Suezského zálivu.

V Sharm el Sheikhu jsou tři základní potápěčské lokality: Ras Mohamed, Tiranské ostrovy a lokální potápění.

Ras Mohamed – národní park

Národní park je situován v Arabském zálivu ležící na nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova a zahrnuje plochu o rozloze 480 km². Je celosvětově řazen mezi deset nejlepších potápěčských míst, a to především díky rozsáhlým korálovým útesům a bohatému podmořskému životu.

Národní park Ras Mohamed je vhodný nejen k potápění do hlubších vod, ale též ke šnorchlování. Pro příznivce šnorchlování pořádají hotely skupinové výlety na jachtě, zpravidla se jedná o celodenní výlety. V ceně je zahrnuta strava, pití, průvodce – anglicky mluvící, doprava. Národní park Ras Mohamed nabízí nezapomenutelné zážitky i při pouhém šnorchlování.

Mezi nejslavnější lokalitu (národní park jich celkem nabízí 20) patří Shark Reef, což v překladu znamená žraločí útes a název skutečně odpovídá realitě.

Pro ty, kteří se rozhodnou ke „skutečnému“ ponoru nabídnou průzračné vody národního parku opravdovou podívanou – více než tisíce druhů hejna ryb, želvy mořské, barrakudy, žraloka černoploutvého, manty obrovské a z flory můžeme jmenovat bohaté porosty mangrovu.

Tiranské ostrovy

Tiranské ostrovy (Tiran Island) patří pod ochranná křídla Národního parku Ras Mohamed. Nejznámějším útesem je Jackson Reef, který se proslavil díky vraku kyperské lodi Lara. K vidění jsou krásné gorgonie, úžasné červené sasanky či ohnivé korály. Pravděpodobně zde narazíme na želvy a velké oceánské ryby včetně žraloka šedivého, útesového či bělocípého (nejsilnějším obdobím pro jeho výskyt je červenec – září).

Ostrov Tiran je zatím neporušený cestovním ruchem, na ostrově je zakázáno stavět hotely a pouze 12 % ostrova je zpřístupněno turistům. Tímto opatřením se chrání zkamenělé korálové útesy, jejichž stáří se odhaduje na 2 miliony let. V celém parku platí přísná a hlídaná pravidla.

Brothers Islands

Pod názvem Brother Islands se skrývají dva ostrůvky: Big a Little Brother, jenž oba dva jsou pilíře sopečného původu a vyčnívají k hladině z hloubky 300 metrů. Jedná se o rezervaci s největším počtem žraloků v Rudém moři. Tudíž tato oblast je doporučována všem, kteří chtějí žraloky spatřit. Vyskytují se tu žraloci šedí, kladivouni bronzoví, liškouni (lisci) (lisci jsou velice vzácní a vyskytující se pouze v této lokalitě), žraloci hedvábní i dlouhoploutví. Co se týče podmořské flóry je zde k vidění neuvěřitelně nádherný gorgoniový les, překrásné mořské šlahouny a nesčetné množství červeného měkkého korálu. V tomto parku je zakázané noční potápění, ale večer můžeme krmit žraloky z ruky z hladiny při šnorchlování přímo u lodi.

Little Brother nabízí bohatší podmořskou faunu i floru než jeho bratr Big.

V této oblasti narazíme na vrak námořní italské lodi AIDA II, nebo vrak nákladní železniční lodi Numibia, jenž je skoro celá porostlá pestrobarevnými korály a slouží jako útočiště velkým hejnům ryb.