Nebezpeční živočichové při potápění

Než začneme s potápěním, je nutné seznámit se s některými životu nebezpečnými druhy ryb a živočichů. Zaměříme se na ty, které se v Rudém moři vyskytují nejčastěji, a se kterými se může setkat nejen profesionální potápěč či potápěč začátečník, ale dokonce i šnorchlista.

Nejčastěji v Rudém moři můžeme narazit na trnuchy (podobní rejnokům). Sami od sebe na člověka nezaútočí, ale pokud na ně omylem stoupneme, šlehne ocasem a bodne jedovým trnem. Bodnutí způsobí bolestivé krvácivé zranění, následně otok. Bakteriální infekce hrozí ze zbytků trnů, které mohou zůstat v ráně. Ránu je nutné vyčistit studenou vodou a co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

Mezi další hojně se vyskytující mořské živočichy patří perutýni, kteří se nejvíce ukrývají v blízkosti korálových útesů, uvnitř vraků či v blízkosti skalních převisů. Perutýní ploutve jsou zakončeny jedovými ostny, jejichž bodnutí může být pro člověka i smrtelné. Nebezpečí úrazu hrozí zejména při nočním potápění, jelikož právě v noci ožívají a loví menší ryby. Většinu zranění si však potápěči zapříčiní sami, a to tím, že na ně omylem stoupnou nebo narazí. Bodnutí perutýnem může způsobit otoky, omezení pohybu, potíže s dýcháním, nevolnost, kolaps, křeče, výjimečně smrt. Všeobecně lze říci, že první pomoc spočívá v tom, že zraněnou oblast (nohu, ruku či jiné místo lidského těla) ponoříme do horké vody, jelikož horká voda rozptýlí jed a zlepší krevní tok. Vždy je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Setkání se žraloky je pro mnohé potápěče vysněným přáním, pro jiné obávanou noční můrou. Chování žraloků žijících v Rudém moři je poměrně mírumilovné, riziko nehody při setkání s nimi je minimální, ale v případě zaútočení nemá potápěč šanci přežít (útesoví žraloci, kladivouni). Mezi více nebezpečné patří žralok dlouhoploutvý a žralok bělavý. Nebezpečí zaútočení žralokem hrozí spíše v noci, jelikož právě v noci loví a přes den tráví a odpočívá. Některé prameny uvádějí, že žraloci všeobecně reagují na určité druhy barev, obzvláště pak na barvu oranžovou. To je důležitým aspektem při výběru potápěčské výstroje, proto vybírejme takovou, kde nebude figurovat barva oranžová. Pokud ve Vás žralok probudí strach, nikdy před ním panicky neprchejte, zůstaňte v klidné poloze a vždy čelem k němu. Jakmile se situace uklidní, pomalu, ale s neustálou kontrolou, odplouvejte k lodi.

V Rudém moři se často setkáme s murénou (nejčastěji s murénou obrovskou, dále s murénou šedou, síťkovanou, leopardí). Murény se často vyskytují v mělkých vodách ukryté v útesových trhlinách. Dorůstají do délky až 3 metrů, přes den se schovávají v jeskyních, kdy můžeme spatřit pouze hlavu, kterou pozorují okolí, přes noc, stejně jako ostatní dravci Rudého moře, loví. Na lidi útočí pouze v sebeobraně, ale mohou způsobit vážná zranění – zlomeninu kosti, krvácivá zranění, poškození svalů. Kousnutí je jedovaté. Po napadení murénou je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Největším rejnokem na světě je manta a nezřídka ji potkáme právě ve vodách Rudého moře. Manty se zpravidla zdržují v mělkých vodách, poblíž skalnatých a korálových útesů. Napadení mantou obrovskou může být smrtelné, ale bez vyprovokování na člověka nezaútočí.