Rudé moře

Rudé moře je vnitřní moře Indického oceánu, které se nachází mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Rozloha Rudého moře je přibližně 450 000 km². Je necelých 2 000 km dlouhé a 350 km široké, maximální hloubka je 3 039 m. Je jedním z nejseverněji položených korálových moří na celém světě a neústí do něho žádná řeka.

Díky své poloze, nevyčerpatelnému množství korálových útesů (více než tři stovky druhů korálů), bohatému podmořskému životu (přes tisíce druhů ryb) a přenádherným písčitým plážím, patří mezi nejnavštěvovanější potápěčská místa.

Pro české potápěče je Rudé moře jednoznačnou variantou pro trávení potápěčské dovolené zejména proto, že cenové relace bývají zpravidla poloviční, než u jiných potápěčských lokalit, např. Polynésie, Galapágy, Maledivy.

Fascinující podvodní říše plná barevných korálů, průsvitných medúz, mořských hvězdic, tajuplných vraků, vlnících se sasanek a fosforeskujících hejn různobarevných ryb – to vše a ještě mnohem více nabízejí vody Rudého moře.

Říká se, že kdo se jednou potopil do vod Rudého moře, pochopí touhu potápěčů se tam stále vracet a probádávat další neuvěřitelná místa.

Korálové útesy Rudého moře jsou složeny z desítek menších, často vícebarevných druhů a různých typů korálů, jenž jsou namíchány do neuvěřitelně pestrých směsic. Mimořádně členité korálové porosty a houštiny poskytují dokonalé úkryty pro ostatní živočichy, jiným slouží naopak jako potrava.

Daní za nízkou cenu je však hojný počet potápěčů, který je na hranici únosnosti Rudého moře a v této době již vznikají tvrdá regulační opatření a pravidla, která ulehčí dnes již tolik zatěžovaným korálovým útesům.