Potápěčské kurzy

V České republice nalezneme nepřeberné množství potápěčských škol, které se zabývají kompletní nabídkou služeb v oblasti rekreačního potápění. Kurzy se skládají z teoretické a praktické části, zakončeny závěrečnou zkouškou.

Po absolvování kurzu obdržíte mezinárodně platný certifikát, jenž Vás opravňuje k potápění po celém světě. Nejčastěji využívané typy kurzů se řídí podle výcvikového systému PADI. Polovina všech certifikací globálně vystavených každý rok nese označení PADI. Můžeme říci, že tento systém asi nejlépe dokáže eliminovat výkyvy v individuálních schopnostech instruktorů tím, že učí podle přesně stanovených pravidel a jednotných materiálů.

Mezi další výukové systémy patří UDI, CMAS, SSI. Za těmito zkratkami potápěčských organizací se ale skrývají podobné výcvikové postupy, tudíž výběr výcvikového programu záleží na každém z nás.

Nejdůležitějším bodem pro kvalitu kurzu je osobnost instruktora, jeho nasazení, schopnosti, znalosti, inteligence a pedagogické schopnosti. Je důležité, aby měl instruktor aktivní učební status (pravidelně absolvovaná přezkoušení). Proto doporučujeme zajímat se o to, kdo výcvik provádí, zda jsou jeho absolventi s výcvikem spokojeni, či jaký je on sám potápěč.

Pokud si zaplatíte kurz v České republice, bude se začátek výcviku odehrávat v bazénu, kde se procvičují techniky a teoretické dovednosti se začínají uplatňovat v praxi. Vše se odehrává samozřejmě pod přímým dohledem instruktora. Po perfektním zvládnutí teoretické části a ponoru v bazénu se potápěči přesunou do otevřených vod či lomů vytvořených pro tyto účely, zakončení kurzu zpravidla spočívá přesunem do potápěčských základen v cizině (Thajsko, Egypt, Chorvatsko).