Vraky na dně Rudého moře

Kouzelné chvíle zažívají potápěči pokaždé, když se vydají k prozkoumání vraků. Pocity snad každého „vrakového“ potápěče začínají seskokem z lodi, následným ponorem do modré vody, která s přibývajícími metry je temnější a ticho ruší snad jen zvuk vypouštěných bublin. Když se před Vámi objeví obrys lodi nebo letadla začnete přemýšlet nad tím, jaké neuvěřitelné poklady skrývají hlubiny moře.

Mořské dno je poseto mnoha vraky z různých období: od počátku mořeplavby, přes středověké lodě až po lodě současnosti. Mnoho jich pochází především z druhé světové války (Thistlegorm).

Podmořský život v Rudém moři
Podmořský život v Rudém moři

Thistlegorm

V blízkosti pobřeží Hurghady se vyskytuje několik vraků rybářských lodí a poblíž přístavu i vojenská loď potopená v době izraelsko-egyptské války.

Zde máme možnost potopit se k jednomu z nejkrásnějších vraků světa – Thistlegormu – válečná nákladní loď potopená při německém leteckém útoku i s celým nákladem vojenského materiálu (obrněná auta, džípy, munice, zbraně, lokomotivy, výstroj pro pěchotu). Nachází se v hloubce 30 metrů na severním okraji Gubalské úžiny u masivního útesu Shaab Ali a je považována za jeden z nejzachovalejších vraků na světě a nejcennějším na Sinaji. Ponory k tomuto vraku jsou však vhodné spíše pro zkušenější potápěče, jelikož se v této oblasti často vyskytují silné proudy, které Vás můžou odnést daleko od vraku i potápěčské lodi. Také mnoho potápěčů z České republiky již tento světoznámý vrak navštívilo a stal se pro ně nezapomenutelným zážitkem a hezkou vzpomínkou na potápění v Rudém moři.

Yolanda

Vrak kyperské nákladní lodi se nachází na jižním útesu u národního parku Ras Mohammed. Vrak lodi se proslavil zejména díky keramickým toaletním mísám, kde nachází útočiště především úhoři. Toto místo je ideální zejména pro pozorování velkých ryb, jako jsou např. kladivouni či tuňáci.

Salem Express

Tento vrak lodi doporučujeme začínajícím potápěčům. Interiér trajektu je poměrně zachovalý, kapitánský můstek zůstal dosud téměř v neporušeném stavu, zatím neobrostlý korály.

Dunraven

Tato britská nákladní loď odpočívá na dně Rudého moře již neuvěřitelných 132 let. Dlouhá léta se spekulovalo o jménu lodi (nikdo nevěděl, odkud pochází a tudíž nebyl znám ani název lodi), nakonec byla identita lodi rozluštěna z porcelánového talíře nalezeného ve vraku. Téměř celý vrak za ta dlouhá léta splynul s přírodou, bohatě obrostl korály a odvážný potápěč může proniknout na zádi lodi u kormidla do útrob vraku a podélně jej proplout.