Potápěčská výstroj

Nejdůležitějším pravidlem pro pořízení potápěčské výstroje je rozmyslet si, pro jaký účel si výstroj pořizujeme (zda jsme plně rozhodnuti se potápění věnovat profesionálně, nebo zda nám bude postačovat základní kurz, po jehož absolvování se budeme moci volně potápět kdekoliv, ale do hloubky maximálně 18 metrů). Dalším rozhodujícím aspektem je ten, jak často a kde se budeme potápět (zda se chystáme prozkoumávat přes léto české přehrady a lomy, nebo zda nás láká pouze rekreační potápění jednou za rok v cizině či zda budeme teplá moře navštěvovat častěji). Nesnažme se však za každou cenu podléhat módním výstřelkům nebo ušetřit peníze, čímž by se cena mohla odvíjet právě na kvalitě zboží.

Ceny výstroje se liší podle kvality a samozřejmě podle značky. Zde je však nutno podotknout, že ne vždy to nejdražší je zároveň tím nejlepším. Pokud chcete na potápěčské výstroji ušetřit, doporučujeme nakupovat v ověřených bazarech, kde jsou ceny některých komponentů až o polovinu levnější. V lepších bazarech se často setkáme s velice zachovalými či skoro úplně novými věcmi.

Ve specializovaných bazarech i prodejnách je lepší si nechat poradit od personálu, který je řádně proškolen a nabídne nám zboží přímo „ušité na míru“.

Začátečníkům postačí níže vyjmenovaný seznam základní výstroje:

Nejrozumnější však bude, když si na začátek pořídíte masku, ploutve a šnorchl (dýchací trubici) - tak zvaný ABC komplet, ostatní výstroj si zapůjčíte v potápěčském centru (ceny za vypůjčení nejsou vysoké) a po prvních ponorech si rozmyslíte, jak dalece uvažujete o potápění jako sportu. Potápěčské vybavení je nejlepší nakupovat ve specializovaných prodejnách, které disponují vysoce kvalifikovaným personálem a servisním zázemím. Nejhorší možností nákupu potápěčského vybavení jsou supermarkety, které sice nabízejí nízké ceny, ale velice často tomu odpovídá kvalita.

Nemá smysl zastírat, že potápění nepatří mezi levné koníčky, ale samozřejmě hodně záleží na tom, jaké máte požadavky na potápěčskou výstroj, destinaci a množství jednotlivých ponorů. Po prvním ponoru však zjistíte, že se Vám investované peníze vrátily.