Potápěčská výstroj

Nejdůležitějším pravidlem pro pořízení potápěčské výstroje je rozmyslet si, pro jaký účel si výstroj pořizujeme (zda jsme plně rozhodnuti se potápění věnovat profesionálně, nebo zda nám bude postačovat základní kurz, po jehož absolvování se budeme moci volně potápět kdekoliv, ale do hloubky maximálně 18 metrů). Dalším rozhodujícím aspektem je ten, jak často a kde se budeme potápět (zda se chystáme prozkoumávat přes léto české přehrady a lomy, nebo zda nás láká pouze rekreační potápění jednou za rok v cizině či zda budeme teplá moře navštěvovat častěji). Nesnažme se však za každou cenu podléhat módním výstřelkům nebo ušetřit peníze, čímž by se cena mohla odvíjet právě na kvalitě zboží.

Ceny výstroje se liší podle kvality a samozřejmě podle značky. Zde je však nutno podotknout, že ne vždy to nejdražší je zároveň tím nejlepším. Pokud chcete na potápěčské výstroji ušetřit, doporučujeme nakupovat v ověřených bazarech, kde jsou ceny některých komponentů až o polovinu levnější. V lepších bazarech se často setkáme s velice zachovalými či skoro úplně novými věcmi.

Ve specializovaných bazarech i prodejnách je lepší si nechat poradit od personálu, který je řádně proškolen a nabídne nám zboží přímo „ušité na míru“.

Začátečníkům postačí níže vyjmenovaný seznam základní výstroje:

  • maska – vyrábí se z gumy nebo silikonu, ale v každém případě vybírejme tu, která má bezpečnostní sklo. Cena za masku se pohybuje v rozmezí 800 – 1200 Kč
  • ploutve – důležité je, aby ploutve dobře seděly na noze, netlačily, ale byly napevno. Dobré ploutve pořídíme kolem 1500 Kč. Nejlepší jsou ploutve s páskem přes patu pro snadnější nazouvání.
  • dýchací trubice (šnorchl) – cena se pohybuje do 1500 Kč.
  • oblek – v obchodě s potápěčskými potřeby se Vás určitě zeptají pro jaké účely oblek pořizujete a samozřejmě začátečníkům vždy zkušený prodavač doporučí oblek polosuchý – neoprén. Cena neoprénu se pohybuje v rozmezí 4 000 – 10 000 Kč, samozřejmě cenu ovlivňuje značka a tloušťka materiálu. Oblek chrání potápěče před různými odřeninami a škrábnutími, ale i před chladem. Komplet často obsahuje i rukavice.
  • plicní regulátor – hlavní a záložní automatika. Jedná se o finančně nejnáročnější část výstroje – cena za komplet se pohybuje kolem 16 000 Kč. Plicní regulátor bývá velice náročný na údržbu a zacházet s ním musíme velice opatrně, tudíž nedoporučujeme nákup v bazarech.
  • hloubkoměr – často bývá v kompletu s tlakoměrem a cena se pohybuje kolem 3 000 Kč.
  • žaket – v obchodě nabízejí několik druhů, záleží na tom, zda se bude jednat pouze o rekreační potápění (jednou ročně na dovolené) nebo zda uvažujete o vícero ponorech ročně. Pro případ rekreačního potápění se dá žaket pořídit kolem 6 000 Kč.
  • tlaková láhev – novou láhev pořídíme okolo 8 000 Kč.

Nejrozumnější však bude, když si na začátek pořídíte masku, ploutve a šnorchl (dýchací trubici) - tak zvaný ABC komplet, ostatní výstroj si zapůjčíte v potápěčském centru (ceny za vypůjčení nejsou vysoké) a po prvních ponorech si rozmyslíte, jak dalece uvažujete o potápění jako sportu. Potápěčské vybavení je nejlepší nakupovat ve specializovaných prodejnách, které disponují vysoce kvalifikovaným personálem a servisním zázemím. Nejhorší možností nákupu potápěčského vybavení jsou supermarkety, které sice nabízejí nízké ceny, ale velice často tomu odpovídá kvalita.

Nemá smysl zastírat, že potápění nepatří mezi levné koníčky, ale samozřejmě hodně záleží na tom, jaké máte požadavky na potápěčskou výstroj, destinaci a množství jednotlivých ponorů. Po prvním ponoru však zjistíte, že se Vám investované peníze vrátily.